2015. január 13., kedd

Az időbeosztás fontossága

Ismét cél keresztben!

                                                        

      Üdvözlöm Önöket, tisztelt olvasóim! 
      A mai lépés kicsit komolyabb lesz, mivel az időmanagementről vagy érthetőbben az idő gazdálkodásról szól.
      Az idő gazdálkodás dilemmája abban van, hogy NINCS MINDENRE IDŐ. Egyszerűen lehetetlen mindent megcsinálni, főleg egyszerre lehetetlen. Ha valaki olyan kiváló szervező, hogy mindenre szakít időt (úgy gondolom, hogy nincs ilyen ember, legfeljebb olyan, aki minden fontosra szakít időt), neki is fel kell állítania egy sorrendet, egy egymásutániságot. Döntést kell hoznia, hogy mit csinál előbb, és mit később. Sőt legtöbbször azt is el kell döntenünk, hogy mi az, amit EGYÁLTALÁN NEM csinálunk meg!
Az időmanagement öt fő fázisa:
1. Fázis: Fejben osztjuk be az időnket.
2. Fázis: Jegyzeteket készítünk, listákat a teendőinkről.
3. Fázis: Naptárt, határidő naplót vezetünk.
4. Fázis: Prioritásokban gondolkodunk, és Cél orientáltan bánunk az idővel.
5. Fázis: Ügyelünk az egyensúlyra az eredmény és az ember, a termelés és termelő erő karbantartás között.

Egy kérdés: 
Hogyan döntöm el, hogy mit, mikor csináljak, és mi az, amit mindenképpen meg kell csinálnom? Valamint mi az, amit meg egyáltalán nem kell megcsinálnom?!?
Itt kapnak szerepet az értékek és prioritások:
- Az értékek szintjén az alábbi kérdést tesszük fel, hogy:Mi fontos és mennyire?
- A prioritások szintjén meg azt a kérdést, hogy:
Minek van, mivel szemben elsőbbsége?

        Értékek

        Az értékekről komolyan és mélyen beszélni kockázatos, felületesen pedig nem érdemes. Úgy gondolom, hogy elég felnőttek és bölcsek vagyunk ahhoz, hogy vállalhassuk ezt a kockázatot. Minden ember szabad és felelős, szabadsága és felelőssége feltenni az élete legfontosabb kérdéseit és megkeresni rájuk a választ. Minden embernek saját feladata és felelőssége megfelelő válaszokhoz és így megfelelő értékekhez jutni. Senki sem avatkozhat bele, legfeljebb segítői szolgái lehetünk ebben egymásnak.
       Az értékekről beszélve az emberek legalapvetőbb, leglényegesebb meggyőződéseit érintjük meg, azokat az elveket, amelyek alapján az életüket élik.
Ezeket az értékeket vezetőként a lehető legnagyobb tisztelettel kell kezelnie. Soha ne fusson el egy ember értékei elől, de ugyanakkor ne is próbálja elvenni valakinek a meggyőződéseit. Legyen tisztában vele, hogy milyen értékek mozgathatják az embereket, de ugyanakkor tisztelje is azokat.
       Egy dolog biztos, az Idő gazdálkodási Stratégiának ez ÉRTÉKEK az alapjai. Neked tehát tudnod kell, hogy a vezetettjeid milyen értékekkel élnek, de leginkább saját magaddal kell, hogy tisztában legyél. Neked mik az értékeid, neked mi a fontos? Tényleg fontos? Mennyire fontos?
       Lássunk néhány alapvető kategóriát, mely a legtöbb ember életében értéket képvisel (nem fontossági sorrend):
       Néhány fő kategória, amibe az értékek többsége besorolható:

  • Intellektuális, vagy lelki: Mennyi időt töltök tanulással, ön fejlesztéssel, művészetekkel, ismeret fejlesztéssel, az elmém, érzelmeim, akaratom, lelki ismeretem és öntudatom ápolásával.
  • Szellemi, vagy spirituális: Mennyire van határozott világképem, mennyire jól definiált az a világkép, mennyire felel meg az a világkép a valóságnak, és mennyire élek vele összhangban. Van e az életemnek egy valóságos és szerető magasabb szintű támasza, forrása. (A Mindenható Teremtő Isten.)
  • Fizikai:Sport, mozgás, táplálkozás…
  • Családi: Az együtt töltött idő minősége, közös tervek és célok, távolabbi rokonok, közösség… 
  • Anyagi: Megélhetés, vagyon, biztonság, megtakarítások.
  • Szakmai: Munkám és az azzal kapcsolatos kategóriák. Célok és tervek. Jövő képem, karrier lehetőség. Hozzáértésem, elismertségem, mennyire szeretem.
  • Közösségi: Mindenfajta kapcsolatom kisebb és nagyobb csoportokkal. Barátságok, közösségek.

      Ezen a ponton nem célunk rangsorolni az értékeket, hanem mindössze felfedezni őket. Látni, hogy mik azok kategóriák, amelyek fontosak egy embernek.Talán furcsán hangzik, de a boldog élet egyik titka az, ha előre tervezünk. Természetesen a kivételek erősítik a szabályt: ha néhanapján mindenféle előzetes megfontolás nélkül ugrunk neki valaminek, az színesítheti, izgalmassá teheti az életünket, de összességében azért jobb, ha tervezünk. Mikor felkelünk, gondoljuk át, mit, hogyan fogunk csinálni aznap, hogy később ne kész helyzet elé állítsuk magunkat.



Jó gondolkodást!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése